MENÜ
16:09
18 Ekim, Pazartesi

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

İpler Merkelin Elinde

İpler Merkelin Elinde

AB krizle 20.toplantısını yapmaya ve krizden kurtulmak için çözüm üretme arayışı içinde, Merkel ise para fonlarına ''hayır'' modunda

  Eli sıkıştıkça sıkışan bu yüzden kemer sıkma politikaları uygulayan, öte yandan da büyümeye amaçlayan ve bu doğrultuda arada kalan sıkıştıkça sıkışan bu yüzden de piyasaları geren AB(Avrupa Birliği) liderleri bugün krize karşı yeni önlemler almak için Brüksel'de bir araya geliyor.

 AB liderleri arasında son 2-3 yıldır süregelen krize çözüm üretme yönünde şüphesiz liderler arasında ayrılıkları görülüyor. Bununla birlikte İspanya'nın iyiye değil de beklenenden daha çabuk ve hızlı bir şekilde kötüye gitmesi, domino taşı etkisi gören Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin de kendi başına toparlanamayacağı sinyalleri AB'yi zorluyor. İpler ise her zaman olduğu gibi Merkel'in elinde. Merkel ise para veya diğer türlü yardımlarda çıtayı gene yüksek tutacağını her seferinde yeniliyor. Merkel ayrıca ''krizden çıkmak kolay, basit bir anda olacak sihir gibi bir iş değildir. Çözüm istiyorsak uzun vadede aramalı ve sorunun kaynağına inmeliyiz.''

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.