MENÜ
16:33
20 Eylül, Pazartesi

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

THY Büyümenin Peşinde

THY Büyümenin Peşinde

THY gözünü İrlandalı havayolu şirketi olan Aer Lingus'a diktiği, bu şirketi satın almak için teklif vermeye hazır olduğu ve ilgisinin ciddi olduğu öğrenildi.

  İrlanda'da haber yapan Sunday Business Post'un haberine göre Türk Hava Yolları'nın (THY) genişlemek ve uluslararası alanda varlığını sürdürebilmek için İrlanda'nın havayolu şirketlerinden biri olan Aer Lingus'u satın almak için teklif yapacağı ve bu konuda ciddi olduğu belirtildi. Haberin bir diğer İrlandalı havayolu şirketi olan Ryanair'in de Aer Lingus için teklif vermesinden birkaç gün sonra gelmesi ise asıl ilginç olan kısım. Ancak uzman görüşleri THY'nin AB dışında olması nedeniyle 75 yıldır İrlanda'nın havayolu şirketlerinden olan Aer Lingus'da sadece %49 hisseye sahip olabileceğini kaydettiler.Ayrıca Aer Lingus'da %3 hissesi olan Abu Dhani şirketlerinden olan Etihad'ın da bu İrlandalı şirketin taliplerinden olduğunu yazdılar.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.