MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Emlakta en büyük sıçramayı Türkiye yaptı

Yakın bir zamana dek "belirsizlik" nedeniyle uluslararası emlak piyasalarında varlık gösteremeyen Türkiye, emlakte şeffaflık konusunda büyük bir aşama kaydetti.

(Metin Güneş / CNN TÜRK / Londra) -- Uluslararası emlak acentesi Jones Lang Lasalle tarafından iki yılda bir açıklanan endekse göre, 2012 yılında emlakte şeffaflık alanında en büyük sıçramayı Türkiye yaptı.

JLL dünya sıralamasının üst sıralarında beklendiği gibi ABD, İngiltere, Avustralya ve Hollanda gibi ülkeler bulunuyor.

Ancak yükselen piyasaların hızla şeffaf hale gelmesi üst sıralarda dengeleri değiştirdi.

Polonya, Brezilya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Malezya, Hong Kong ve Güney Afrika batılı ülkelerin hakimiyetinde olan "şeffaflık" listesine girmeyi başardı.

JLL endeksi ülkelere 83 kriter üzerinden not veriyor. Sonuçta ülkeler "tamamen şeffaf" anlamına gelen 1 ile "hiç şeffaf deği" anlamına gelen 5 arasında puanlar alıyor.

2012 yılında en büyük sıçramayı kaydeden Türkiye, yarım puandan fazla kazanarak 2.61 puana yükseldi ve böylece "şeffaf" olmaya çok yaklaştı.

Bu, sekiz yıl öncesine kadar "şeffaf olmayan" altı emlak piyasasından biri olan Türkiye için büyük bir ilerleme oldu.

JLL'in araştırmalar bölümü müdürü Jeremy Kelly, Türkiye'nin bu değişimine hem bir çekim merkezi haline gelmesinin hem de başka yerlerden göç ederek Türkiye'ye yerleşmek isteyenlerin katkısı olduğunu söyledi.

Kelly, "Bir yandan Corio ve Union Investment gibi daha fazla sayıda uluslararası emlak müteahhidi pazara girerek daha çok şeffaflık için bastırdı. Diğer taraftan ise Türk hükümeti bürokrasiyi kaldırmak ve bilgiye ulaşmayı kolaylaştırmak için harekete geçti" dedi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.