MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Onca Altını İran Ne Yapacak?

Ünlü analistlerden Yeliz Karabulut yaptığı analizlerde ilginç bir noktaya dikkat çekiyor''Son iki ayda İran'a yapılan değerli maden satışı ciddi derecede arttı''

  İntegral Menkul Değerler Analisti olan Yeliz Karabulut yaptığı son analizlerde ilginç bir noktayla karşılaştığını söylüyor ve ekliyor. İran'ın geride kalan iki ayda değerli maden alımında ciddi artış gösterdiğini, bunun sebebi olaraksa altın stoğunu artırmak istediği, olası bir fiyat artışında ciddi bir kar sağlayabileceğini düşünüyor. Peki neden İran böyle bir yatırım içerisinde?

  Ortak görüşler halen var olan ve kötüleşmesi beklenen Ortadoğu krizinin büyümesi. Zaten bölgede devam eden Suriye krizi, buna ek olarak ABD-İran-İsrail krizi acaba İran'ın olası bir savaş veya diğer durumlara hazırlanıyor sorusunu gündeme getiriyor. Diğer bir soru ise İran'ın beklenen bir duruma mı hazırlandığı. Bütün bu gelişmeler içinde ise İran ihracatda üst sıralarda yer alıyor ve kötü olan gittikçe daha da kötüleşen Ortadoğu'daki stres ve sıkıntılı döneme hazırlandığı.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.