MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Altın, 1,600 doların altında

Avrupa verilerinin öncesinde doların güçlenmesi ile altın ve gümüş değer kaybediyor

Altının ayın en büyük kazancını yaşamasının ardından bazı yatırımcıların kar satıişarına gitmesi ile altın 1,600 doların altına geriledi. Altının düşüşünde doların euro karşısında güçlenirken alternatif yatırım araçlarına olan talebi baltamış olması da rol oynadı. Gümüş ve platin de değer kaybediyor.

Spot altının onsu yüzde 0.5 kadar kayıpla 1,589.22 dolara geriledi ve Singapur'da yerel saatle 11.49'da $1,593.63 dolardan alıcı buldu. sarı metal, 29 haziran cuma günü yüzde 2.9 tırmandı. Avrupalı politika yapcıların İspanya bankaları için geri ödemeleri gevşetmesinin, İtalya'ya yardım için koşulları kolaylaştırmalarının ve büyüme destekli politikalar için 120 milyar euro ayrılacağını açıklamalarının ardından emtia hızlı yükselişe geçti.

Avrupa'da bugün açıklanacak olan euro bölgesi işsizlik verisinin mayıs ayında tırmandığı tahmin edilirken Avrupa Merkez Bankası'nın da bu hafta faiz oranlarını düşürebilir. Bu bilgi ışığında euro ise dolar karşısında geriliyor.

Dünyanın en büyük ihracatçısı Çin'den gelen imalat rakamları, Pekin hükümetinin, 6. çeyreğine uzanan ekonomik yavaşlamasını kontrol altına almak üzere daha fazla teşvik uygulayabileceğinin de sinyalini veriyor. İhracattaki düşüşün etkisiyle Çin'in imalatları son 7 ayın en düşük hızında büyürken, Güney Kore de bu yıla ait ihracat tahminini düşürdü ve Avrupa'daki borç krizinin Asya ekonomileri üzerindeki risklerine bir kez daha dikkat çekti

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.