MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Bir Devir Daha Kapanıyor

Faturanız geldiğinde ben bu kadar kullanmadım, bu sefer hangi zammı ödüyorum, faturam bu kadar olamaz gibi sözler artık yeni gelen uygulama ile tarihe karışacak.

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme  Bakanı Binali Yıldırım sabit hat,cep telefonu,internet,uydu-kablo TV kullanan vatandaşlarımızı fatura şoku yaşamalarını engellemek için fatura üst limiti uygulamasını hayata geçirmeye planladıklarını söyledi.

 Bakan Yıldırım asıl önemli olanın tüketici memnuniyeti olduğunu, faturalarda yasanan sokların ve tüketici mağduriyetinin önüne geçmek istediklerini bu nedenle faturalara üst limit koyacaklarını belirtti. 
 BTK(Bilgi İşlem ve Teknolojileri) Bakanlığı tarafından hazırlanan Fatura üst sınırı uygulamasına göre ancak tüketici talepleri doğrultusunda faturaya 100 TL'lik sınır getirebileceğini belirtti.Bu limitin üstü veya altı bir rakamın gene tüketici doğrultusunda sözleşmede belirtileceğini ifade etti. Bu uygulamayı kullanan kullanıcılar ise üst sınıra ulaştığında ücretsiz kısa mesajla uyarılacak. Uygulama Temmuz 2013'den itibaren yürürlüğe girecek.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.