MENÜ
15:57
18 Ekim, Pazartesi

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

TÜİK açıkladı vatandaş fazla açılmıyor

TÜİK açıkladı vatandaş fazla açılmıyor

Uzmanlar, alınan önlemlerin etki ettiğini ve vatandaşın harcamalarda fazla açılmadığına dikkat çekiyor.

Beklentiler büyümenin yüzde 2.8 düzeyinde olması yönündeydi. Büyüme dördüncü çeyrekte yüzde 5.2, 2011 yılı genelinde ise yüzde 8.5 olarak gerçekleşmişti.

İlk çeyrekte gayri safi yurtiçi hasıla cari fiyatlarla yüzde 14.2 artışla 329.2 milyon lira oldu.

Takvim etkisinden arındırılmış sabit fiyatlarla GSYİH 2012 yılı birinci üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzdfe 2.3’lük artış gösterirken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYİH değeri bir önceki döneme göre yüzde 0.2 arttı.

ENERJİDE HIZLI BÜYÜME

Yılın ilk çeyreğinde en hızlı büyümeyi yüzde 8.4'lük performansı ile enerji sektörü elde etti. Ulaştırma yüzde 4.7, inşaat yüzde 2.8, toptan ve perakende sektörü ise yüzde 0.9 olarak gerçekleşti.

Veri sonrası bir açıklama yapan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan '3.2'lik büyüme beklentim dahilindeydi' dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de, yüzde 3.2'lik büyüme rakamının, bu küresel şartlarda iyi bir rakam olduğunu belirterek, "Net ihracattan kaynaklanan bir büyüme söz konusu. Aslında, bizim için bir sürpriz değil, öngördüğümüz bir trend" dedi.

VATANDAŞ TEMKİNLİ FAZLA HARCAMIYOR

Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, alınan önlemler sonrası vatandaşın harcamalarını aynı seviyede tuttuğunu, daha fazla 'açılmamaya' dikkat ettiğini söyledi.

Aslonoğlu, "Veri beklentilere paralel geldi. Genel anlamda bir süpriz yok. İç talep büyümemiş. İç talepte büyüme öngörmüyorduk. Onu doğrulamış oldu. Kamu harcamalarının büyümede etkisi yüksek. Önümüzdeki dönemde Avrupa'daki gelişmeler kötü olmazsa kamunun harcaması devam eder ve yüzde 4 hedefi yaklanabilir. Ayrıca, dış talebin iç talebin yerini almasında da bir sürpriz yok. Geçen sene iç taleple büyüyorduk. Şimdi bunun yerine dış talebi koymuş durumdayız.

"Vatandanş geçen seneki düzeyde harcamaya devam ediyor ama üzerine koymuyor. Genel tüketim seviyesinde talep 0, ama büyüme yok. Vatandaş harcamasında daha fazla açılmıyor ama çok da fazla kısmıyor. Bekleyip görmeye çalışıyor" dedi.

Alınan önlemlerin vatandaşın daha fazla harcamasını engellediğine ama düşürmesine neden olmadığına dikkat çeken Aslanoğlu, "İhracatın da destek vermesi, ekonomideki yumuşak iniş senaryosunu destekler şekilde. Bunun ekonomi yönetimin memnun edeceğini söyleyebiliriz" diye konuştu.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.