MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Bu Söz Savaş Sebebi

Angela Merkel'in bugün Brüksel'de toplanan AB liderlerinin bulunduğu toplantıda Rum tarafına söylediği söz yenilir yutulur cinsten değildi.

  Öncelikli olarak bugünki toplantıdan sonra IMF(Uluslararası Para Fonu) Kıbrıs Rum Kesimi'nin yardım talebini doğruladı.Şu an IMF Başkanlığı yapan ve IMF'in ilk kadın başkanı olan  Christine Lagarde yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti: Kıbrıs Rum Kesimi tarafının devletin ve ekonomisinin üzerinde oluşan riskleri son vermek için parasal yardım talebi aldıklarını söyledi. Lagarde ayrıca Rum tarafının tekrar sürdürülebilir büyümesinin sağlanması, ekonomi üzerinde oluşan buhranlığın giderilmesi için her türlü önlemi alacaklarını ve en kısa sürede Rum kesimine incelemelerde bulunmak üzere bir heyet göndereceklerini belirtti.

 Kıbrıs Rum Kesimi ise bankacılık sektörünün Yunanistan'a yaptığı yatırım ve yardımlar zor günler geçirirken finansal yardım için Pazartesi günü AB'ye resmen başvuru yapmıştı. Ancak toplantıya damgasını vuran ise Alman yetkili Kurt Lauk'ın sözleri oldu. Lauk '' Rumlar AB'den mali yardım talep ediyorlar. Zaten kriz ortasındalar, kriz ortasında krizi yönetemezler. Sosis deposu köpeğe emanet edilmez. ''

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.