MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Bir Türk Devi Daha Yabancılara Satıldı

Türkiye elektronik güvenlik sistemlerinin önde gelen isimlerinden olan Pronet, Londra merkezli, İngiltere'nin önde gelen girişim sermayesi şirketlerinden Cinven'e satıldı

  1995 senesinde üç kafadar girişimci tarafından Akmerkez'in bodrum katında kurulan Pronet'in hisselerinin büyük bölümü daha sonra Turkven ve Hollanda Kalkınma Banka'sına satılmıştı. Türkiye geneli 130 binin üstünde ev ya da iş yeri abonesi bulunan ve büyümeye devam eden Pronet'te tam tamına 1.500 kişi görev yapıyor.

  Satılan hisselerin büyük bölümünün değeri açıklanmazken tahmini değer 300 ila 350 milyon euro arası olduğu zannediliyor. Satın alma ve diğer tüm işlemler ile ilgili bir açıklama yapan Cinven yöneticisi Yalın Karadoğan '' Dünya şirketleri arasında Türkiye'nin güçlü büyüme ve gelişme hızını dikkate aldıklarını ayrıca Pronet'in dünyanın gelişmekte olan Asya, Doğu Avrupa gibi pazarlara açılma isteğinden de faydalanmak istediklerini belirtti.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.