MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Belki Sizin Paranız Da Orada

Bankalarda 10 yıldır işlem görmeyen paraların mevduat ilanı 216 milyon lira olarak açıklandı, ilginç gelişme ise sadece 38 milyon liralık mevduatın sahibi çıktı.

  Bankalarda bir nevi ''unutulan paraların'' sahibi çıkmazken piyango TMSF'ye vumruş oldu. Bankacılık kanunlarına göre 10 yıldır işlem görmeyen ve 15 Şubat-Mayıs arasında bu paraların sahipleri duyurulmasına rağmen, 216 milyon lira olan paranın sadece 38 milyon lirası sahibini buldu. Geri kalan 178 milyon lira ise TMSF'ye aktarıldı. 

 Bu rakamın 178 milyon lira olması tüm bankacı ve bürokratları adeta şaşkınlığa uğrattı. Türkiye tarihinde TMSF'ye sahibi çıkmayan paralar için aktarılan miktar en fazla 176 milyon lira iken bu 10 yıl içinde 178 milyon lira olması ile adeta unutkanlık rekoru kırılmış oldu.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.