MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Zafer Çağlayandan Uyarı Geldi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun geçtiğimiz gün varmış olduğu faiz kararını değerlendirdi ve uyarıda bulundu.

  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası'nın artık faiz oranlarının düşürülmesi şeklindeki kararını açık ve net bir şekilde belirtmesi gerektiğini söyledi. Çağlayan Japonya'daki resmi temaslarının son gününde Tokyo Büyükelçiliği otelinde gazetecilerle sohbet etti.

 Bir gazetecinin kendisine MB'nin(Merkez Bankası) faiz indirimine gitmesini beklediğini ama bunun gerçekleşmediğini söylemesi üzerine Çağlayan ''Ben MB'ye faiz indirimi yönünde herhangi bir sipariş vermedim'' diyerek şaka yaptı.Çağlayan ayrıca şunları kaydetti: Reel ekonomi ile alakalı her türlü konu ve sorunun kendisinin ilgi alanına ve sorumluluğuna girdiğini, dünden bugüne ekonominin içinden gelen biri olarak ekonomi ile ilgili düşüncelerinin Ankara Sanayi Odası başkanı iken de aynı olduğunu ifade etti. Çağlayan ayrıca Türkiye ekonomisinin ılımlı bir inişten istikrarlı ve planlı bir yükselişe geçmek olduğunu, 2023 hedeflerini gerçekleştireceklerini söyledi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.