MENÜ
16:17
20 Eylül, Pazartesi

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Teknoloji Ülkesinden Yatırım Akacak

Teknoloji Ülkesinden Yatırım Akacak

Zafer Çağlayan teknoloji devi Japonya ile olan temaslarında çok önemli sonuçlara varıldığını önemli CEO'larla görüşüldüğünü kaydetti

  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ileri ki yıllarda teknoloji devi olan Japonya'dan ülkemize sermaye ve yatırım yağacağının müjdesini verdi. Söz konusu şirketlerle toplantıların çok olumlu geçtiğini,  otomotiv ve teknoloji sektöründe dünyanın büyük devi olan Japonya'nın geçtiğimiz sene 114.4 milyar dolar gibi büyük bir rakamla Birleşik Devletler ardından yurt dışına en fazla yatırım yapan ikinci ülke olduğunu belirtti.

 Çağlayan''Aslına bakılırsa tarihten ve Asya kültürünün de etkisiyle Türkiye ile Japonya arasında siyasi ve özellikle de güçlü kültürel bağlar var fakat bu ekonomiye günümüze kadar pek yansımış değil. Üç günlük temaslar sonucunda Japon şirketlerin Türk firmalarına olan ilgisinin büyük bir hızla artış gösterdiğini farkettim. Geride kalan birkaç ayda ise gerek Japon iş adamları olsun gerekse de yatırımcıların Türkiye'ye ziyaretlerinin sıklaştığını ve Japon firmaların Türkiye hakkında ayrıntılı analizler yaptığını duymaktayım. Tüm bu gelişmeler ışığında önümüzdeki senelerde Türkiye'ye büyük bir Japon yatırımının olacağının göstergesidir bu'' dedi.
 Ziyaret sırasında toplam ciroları 87 milyar doları aşan şirketlerle görüştüğünü ifade eden Çağlayan Taise'nin bu şirketler arasında Japonya'da en köklü, büyük inşaat ve mühendislik firmalarından biri olduğunu, Türkiye'yi de Marmaray projesi ile tanıdıklarını ifade etti.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.