MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Altın Borsasında Keyifler Bozuk

İstanbul Altın Borsası Endeksi(İAB) bir haftada tam tamına yüzde 1.22 değer kaybederken keyifler de bozuldu

  İstanbul Altın Borsası Endeksi (İAB) önceki kapanışa göre 0.25 değer kaybetti. Kapanışta ise altının kilosu 91 bin 885 liradan işlem gördü. Altın piyasasında 2 işlemde 655 bin 923,41 liralık, 45 işlemde 89 milyon 184 bin 247,86 dolarlık işlem hacmi gerçekleşti.

 Gümüş piyasasında ise 3 işlemde 483 bin 324,60 dolarlık işlem hacmi kaydedildi. İstanbul Altın Borsası'nda (İAB) altın piyasası endeksi, bir haftada yüzde 1,22 oranında değer kaybetti.
İAB verilerine göre, 16 Temmuz-20 Temmuz 2012 tarihleri arasında altın piyasasında 15 işlemde 8 milyon 224 bin 223,41 liralık, 197 işlemde 449 milyon 579 bin 428,20 dolarlık ve 1 işlemde 611 bin 769,89 Avro'luk hacim gerçekleşti.
Gümüş piyasasında ise 2 işlemde 5 milyon 922 bin 500 liralık, 14 işlemde 1 milyon 60 bin 817,41 dolarlık hacim oldu. Öte yandan, bu hafta İABde işlem hacmine göre en fazla işlem yapan kurumlar, Rona Döviz, Kuveyt Türk, Kaloti Jewellery, Nadir Döviz ve Olgaç Döviz olarak sıralandı.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.