MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

İhracatın yeni gözdesi Afrika

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre 2012'nin ilk altı ayında Afrika ülkelerine yapılan ihracat yüzde 44 arttı.

TİM raporuna göre, gerçekleştirilen 29 milyar 278 milyon 924 bin dolar ihracatla ülke grupları bakımından ihracat sıralamasında ilk sırada yer alan AB ülkelerinin ardından Ortadoğu ülkeleri 13 milyar 454 milyon 655 bin dolarla listede en çok ihracat yapılan ikinci pazar oldu.

TİM verilerinden AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Türkiye 2012'nin ilk yarısında ülke grupları bakımından AB ülkelerine 29 milyar 278 milyon 924 bin dolar ihracat yaptı. Söz konusu dönemde ülke grupları bazında hazırlanan ihracat rakamları listesinde, AB ülkelerini 13 milyar 454 milyon 655 bin dolar ihracatla Ortadoğu ülkelerine yapılan ihracat izledi. Söz konusu dönemde Türkiye en çok AB ülkelerine ihracat yaptı. 2011'in aynı döneminde AB ülkelerine 31 milyar805 milyon 419 bin dolar, Afrika ülkelerine ise 4 milyar 841 milyon 931 bin dolar ihracat yapılmıştı.

2012'nin ilk altı ayındaki ihracat rakamlarında Ortadoğu ülkelerini 7 milyar 790 milyon 336 bin dolarla Bağımsız Devletler Topluluğu, 6 milyar 977 milyon 796 bin dolarla Afrika ülkeleri, 3 milyar 370 milyon 371 bin dolarla Kuzey Amerika Serbest Ticaret, 2 milyar 140 milyon 90 bin dolarla Diğer Asya ülkeleri, 2 milyar 99 milyon 722 bin dolar ihracatla diğer avrupa ülkeleri, 1 milyar 412 milyon 132 bin dolarla diğer amerikan ülkeleri, 1 milyar 245 milyon 115 bin dolarlık ihracatla Uzakdoğu ülkeleri, 1 milyar 176 milyon 465 bin dolarlık ihracatla Serbest Bölgeler, 294 milyon 277 bin dolar ihracatla Okyanusya Ülkelerine yapılan ihracat izledi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.