MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Peugeot 8 bin kişiyi işten çıkaracak

Fransız otomobil üreticisi Peugeot, Avrupa'da 8 bin kişiyi işten çıkarıp bazı fabrikalarını kapatacağını açıkladı.

Bilançosuna yazdığı zararları azaltmak için böyle bir adım attıklarını belirten şirket yetkilileri, ilk olarak 2014'te Paris'teki Aulnay fabrikasını kapatacaklarını belirtti.

Paris'te kapatılacak bu fabrika 3 binden fazla kişinin işten atılması anlamına gelirken, Fransa'da şirketin 20 yıldır kapatacağı ilk fabrika olacak.

Ayrıca şirketin fabrikaları kapatma kararı, Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Francois Hollande'ın sanayi üretimini artırma hedefiyle de ters örtüşüyor.

Peugeout ikinci olarak kuzeydeki bir şehir olan Rennes'deki fabrikasını kapatacak ve bu şekilde 5 bin 600 kişi işsiz kalacak.

Peugeot CEO'su Philippe Varin, "Bugün yapılan açıklamaların ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Kıta genelinde devam eden ekonomik kriz, işleyişimizi olumsuz etkilerken bu yönde kararlar almamıza da neden oldu" dedi.

Fransız şirket yılın ilk yarısında 700 milyon euro zarar ettiğini açıkladı.

Credit Suisse bankasının Londra'daki otomobil analisti Erich Hauser, "Şirket küçük arabalar pazarında büyük alan kaybetti ve bu Peugeot'nun ana işlerinden biriydi" dedi.

Paris merkezli şirket geçen hafta ilk yarı satışlarında yüzde 13'lük düşüş gördüklerini açıkladı.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.