MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Elektrik tüketiminde rekor kırıldı

Türkiye'nin günlük elektrik tüketimi dün 752 milyon 782 bin kilovatsaate (kWh) çıkarak önceki günkü rekorunu yeniledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerinden yapılan hesaplamaya göre, ortalama 725-730 milyon kWh seviyelerinde oluşan günlük elektrik tüketimi, sıcak havalar nedeniyle klima kullanımı, sanayi üretimi, Doğu ve Güneydoğu'daki tarımsal sulama gibi nedenlerle 20-25 milyon kWh artış gösterdi.

Elektrik üretimi, dün 747 bin 330 MW seviyesine, tüketimi ise 752 milyon 782 bin kWh seviyesine yükseldi. Özellikle 12.00-15.00 saatleri arasındaki tüketim en üst noktaya ulaştı.
Bu çerçevede 10 Temmuz 2012 tarihinde 744 milyon 751 bin kWh ile tarihi seviyelere ulaşan tüketim dün bu rekoru da kırdı.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.