MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

TPAO Cezayire açılıyor

Enerji Bakanı Taner Yıldız, TPAO'nun Cezayir'de çalışmasını istediklerini belirterek, Cezayir'in petrol şirketi Sonatrach ile ihalelere katılabileceklerini açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Cezayir'de çalışmasını istediklerini belirterek, gerek karada gerekse de denizde Cezayir'in petrol şirketi Sonatrach ile de ihalelere katılabileceklerini açıkladı.

Bakan Yıldız, Cezayir, Libya ve Katar temaslarının ilk durağı olan Cezayir'de, Enerji ve Madenler Bakanı Youcef Yousfi ile görüştü. Daha sonra Cezayirli ve Türk basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Buradaki konuşmasında, TPAO'nun Türkiye dışında Azerbaycan ve Libya gibi ülkelerde de petrol arama ve üretimi alanında faaliyet gösterdiğini anımsatan Yıldız, şirketin son yıllarda derin denizde petrol aramalarında önemli çalışmalar gerçekleştirdiğine dikkati çekti.

Cezayir'in petrol kaynaklarının değerlendirilmesinde TPAO'nun istekli olduğunu bildiren Bakan Yıldız, "TPAO'nun Cezayir'de de çalışmasını istiyoruz. Şartlara bakacağız. Cezayir'in petrol şirketi Sonatrach ile de ihalelere katılabiliriz. Bizim niyetimiz Cezayir'de bulunmak" dedi.

Artan talebi özel sektör karşılayabilir


Bakan Yıldız, Cezayir ile devam eden 4 milyar metreküplük LNG (Sıvılaştırılmış Doğalgaz) kontratının bugünkü görüşmelerin ardından 10 yıl daha uzatılması konusunda mutabakata varıldıklarını anımsatarak, şunları kaydetti:

"LNG ithalatı özel sektör eliyle de yapılabilir. Anlaşma yapsınlar getirip Türkiye'de satsınlar. Özel sektörün önünü açmak istiyoruz. Bu kapsamda bazı kontratları özel sektöre devrediyoruz. Biz mevcut kontratımızın süresini uzattık. Bunun dışında kış şartlarının çetin geçeceği ihtimalini düşünerek spot alımlara da devam edeceğiz. Daha fazla talep olursa bunu özel sektör gerçekleştirebilir."

"Cezayir'in güneş enerjisi potansiyeli oldukça yüksek. Ülkemizde de yeni güneş santralleri yapılacak, iki ülke bu alanda işbirliği yapabilir" diyen Yıldız, işbirliği yapılabilecek diğer alanları enerji verimliliği ve enerji tasarrufu olarak gördüklerini, bu konuda somut adımların atılabileceğini söyledi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.