MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Faiz Kararları Haftası! 7–11 Ocak Özeti

Gelin bu hafta piyasayı neler etkileyecek gün gün inceleyelim

Tatil sonrası hareketli geçen 3 günün ardından piyasa yeni haftaya hazırlanıyor. Artan volatilitenin devamını bekliyoruz. Bu da birçok fırsat bu hafta bizi bekliyor demek olacak.

Perşembe Avrupa ve İngiltere merkez bankalarının faiz kararları ile Çarşamba ve Cuma Çin’den gelecek makro ekonomik veriler bu haftanın en çok öne çıkanları olarak duruyor.

Gelin programda neler var gün gün inceleyelim;

Pazartesi:

10.00’da İsviçre rezerv verisi açıklanacak. İsviçre Merkez Bankası’nın (SNB) döviz piyasası işlemlerine ışık tutacağı için yapılan alım satımların miktarı ve yönü bir çok para birimini ilgilendiriyor.

Aynı dakikada İngiltere’den Halifax konut fiyat endeksi gelecek. Geçen ay %1 artış vardı, bu sefer beklenti %0.2 artış.

17.00’da Kanada Ivey pmi imalat sektörünün son durumunu gösterecek. Geçen ay 47.5 ile çok büyük bir aşağı sürpriz yapan veri için beklenti 51.3.

Salı:

Gece 02.30’da Avustralya ticaret dengesi gecenin en önemli verisi olacak. Ticaret açığında geçtiğimiz aya göre ufak bir artış bekleniyor.

10.00’da Türkiye sanayi üretimi Try açısından önemli olacak. Geçen ay %5.7 düşüş vardı bu ay %1.1 artış bekleniyor.

12.00’da Euro Bölgesi’nde işsizlik oranının %11.8 ile yeni bir rekor kırdığının açıklanması beklenirken aynı anda perakende satışlar verisi de gelecek. %0.5 artış göstermesi beklenen veri geçtiğimiz ay beklentilerin üzerinde düşmüştü (-%1.2).

13.00’da Almanya fabrika siparişleri için beklenti %1.4’lük düşüş ama geçtiğimiz ayki %3.9’luk artışı düşünürsek veri için çok da kötümser diyemeyiz.

Euro’yu ilgilendirecek önemli veriler olduğu için özellikle EURUSD açısından hareketli bir gün olmasını bekliyoruz. ABD seansında ise önemli veri yok.

Çarşamba:

02.30’da Avustralya perakende satışlar verisi AUD için bol hareket getirecek. %0.3 artış bekleniyor.

Çin’den ticaret dengesi, yeni krediler ve para arzı verilerinin açıklanacağı saat ve gün kesin değil ama Çarşamba sabahı açıklanma ihtimalleri kuvvetli. Beklentilerden ne kadar ayrışırlarsa risk iştahını o kadar etkileyecek veriler. Özellikle AUD ve NZD pariteleri için volatilitenin arttığı dakikalar olacak.

12.00 Euro Bölgesi 3. çeyrek büyümesinin -%0.1 olarak teyit edildiğinin açıklanması bekleniyor. Daha düşük veya yüksek bir rakam EURUSD’yi direkt etkiler.

13.00’da EURUSD’yi etkileyecek bir başka veri, Almanya sanayi üretimi verisi açıklanacak. %1.1 artış beklentisi var.

Perşembe:

Haftanın en hareketli günü olacak. 02.30 Avustralya inşaat izinleri ile 09.45 Fransa sanayi üretimi verileri AUDUSD ve EURUSD için bir miktar hareket getirse de piyasanın dikkati faiz kararlarında olacak.

14.00’da İngiltere 14.45’te Avrupa Merkez Bankası faiz kararlarını açıklayacaklar. İki bankanın da faiz konusunda beklemede kalacağı tahmin ediliyor. Faiz konusunda sürpriz gelirse Avrupa Merkez Bankası’ndan gelir. İngiltere Merkez Bankası ise piyasayı varlık alım programını genişleterek şaşırtabilir ama bu da düşük bir ihtimal.

15.30’da Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin basın toplantısı başlayacak. Geçen ay olduğu gibi bu ay da faiz indirmi konusunda gelecek yorumlar EURO için büyük dalgalanma yaratır.

15.30’da aynı zamanda ABD haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak. Geçtiğimiz hafta 372 bin ile beklentilerin üstünde açıklanan veri için tahminler 360 bin civarında.

Cuma:

01.50’de Japonya’dan cari denge verisi önemli. Son dönemde Japonya verilerine Jpy’nin verdiği tepki arttı. İyi veri ile bir miktar Jpy kazancı beklemek gerekir.

03.30’da Çin Merkez Bankası’nın önümüzdeki dönem para politikası kararlarını direkt etkileyebilecek veriler geliyor. Tüketici ve üretici fiyat endeksleri… Tüfe’de %2’den %2.3’e artış beklenirken piyasanın isteğinin düşük veri olduğunu hatırlatalım. Yine de merkez bankasının 2013 için %3.5 enflasyon hedefi belirlediğini düşünürsek şu anda gevşek para politikasını sonlandırmak için herhangi bir sebep yok.

Çin verilerinin Asya seansını hızlandıracağı muhakkak. AUDUSD ve NZDUSD takip edilmesi gereken para birimleri olacak.

11.30’da İngiltere’den sanayi ve imalat üretimi verileri haftanın Gbp açısından en önemli makro verileri olacak. Geçen ay büyük düşüş gösteren iki veri için de bu ay bir miktar toparlanma bekleniyor.

15.30’da Kanada ve ABD’den gelecek ticaret dengesi verileri haftanın son önemli verileri olacak. 17.00’da ise NIESR’in İngitere büyüme tahmini kapanış öncesi GBPUSD için yine bir miktar dalgalanma yaratacak.

Kısacası, önümüzde fırsatları değerlendirecek olanlar için büyük potansiyel içeren bir hafta var yine.

Kaynak: Dövizdestek

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.