MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Altın - Haftalık tahmin 7-11 Ocak

Altın için haftalık tahmin...

Altın vadeli işlemleri Cuma günü ABD'den gelen tarım dışı istihdam verileri öncesinde Ağustos ortasından beri en düşük seviyesine geriledi.

New York Ticaret Borsasının Comex bölümünde Şubat vadeli altının onsu %1.1 oranında değer kaybederek 1,655.85 Amerikan dolarından işlem görüyor.

Altın vadeli işlemleri, Federal Açık Piyasalar Komitesi'nin (FOMC) Aralık ayı toplantı kayıtlarının yayınlanmasının ardından 21 Ağustos'tan beri en düşük seviye olarak 1,626.05 Amerikan dolarına geriledi.

Geçtiğimiz yıl içinde altın fiyatları, ABD Merkez Bankası'nın piyasalara para pompalama durumu ile bağlantılı olarak hareket etti.

Altın vadeli işlemleri Cuma gününün ve 19 haftanın en düşüğü olarak 1,626.05 Amerikan dolarından destek bulurken Perşembe gününün en yüksek direnç seviyesi 1,690.55 Amerikan doları olarak belirlendi.

Altın fiyatları, Fed'in son politika toplantı kayıtlarının, 2013 Aralık öncesi merkez bankasının bono alımlarını yavaşlatması veya durdurmasının mümkün olduğunun belirtilmesiyle düştü.

ABD Çalışma Bakanlığı, Aralık ayında ekonomiye 150 binlik artış beklentisine rağmen 155 bin istihdam eklendiğini belirtti. İşsizlik oranı ise %7.8 seviyesinde sabit kaldı.

Fed'in Aralık ayı toplantı kayıtları, faiz oranlarının, işsizlik oranının %6.5 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece sıfıra yakın kalacağını gösterdi.

Amerikan doları, ABD'den gelen olumsuz istihdam verileriyle artışını durdurdu.

Dolar endeksi, Amerikan dolarının diğer majör dövizler karşısındaki durumuyla 80.99 puandan 80.61 puana geriledi.

Altın fiyatları, genellikle Amerikan dolarının tersine hareket eder.

Gelecek hafta yatırımcılar, ABD'deki politik tartışmalara odaklanmış olacak.

ABD'li milletvekilleri, geçtiğimiz hafta mali uçurumdan kaçınma amacıyla uzlaşma yasasını meclisten geçirdiler. Ancak yatırımcılar, ABD'deki borç tavanı ile ilgili görüşmelere odaklanmış durumda.

Piyasa katılımcıları Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası'nın politika kararlarını bekliyor.

Diğer yandan Comex'te Mart vadeli gümüşün onsu %1.6 oranında değer kaybederek 30.22 Amerikan dolarından işlem görüyor. Gümüş fiyatları hafta içinde %0.5 oranında değer kazandı.

Bu sırada Mart vadeli bakırın libresi ise %0.5 oranında değer kaybederek 3.700 Amerikan dolarından işlem görüyor. Bakır fiyatları hafta boyu %3 oranında yükseldi.

Kaynak: Forexpros  

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.