MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Altında uzlaşma arayışı

Türkiye Bankalar Birliği, bankaların külçe dışında altın satmasına karşı olan kuyumcu odalarıyla görüşecek.

Türkiye Bankalar Birliği, bankaların altın satmasına karşı olduklarını her fırsatta dile getiren kuyumcularla görüşecek.

Ankara ve İstanbul'un da aralarında olduğu 10'a yakın kuyumcu oda başkanın katılacağı görüşmede, tarafların belli konularda uzlaşması bekleniyor.

Yastık altındaki altının ekonomiye kazandırılması için bir süre önce bazı bankalarca başlatılan fiziki altın toplama kampanyalarına, kuyumcular tepki göstermeye devam ediyor.

Bankaların külçe dışında altın satmasına karşı olan kuyumcular, rahatsızlıklarını Türkiye Bankalar Birliği'ne iletmek için görüşme talebinde bulundu.

Bankacıların talebe olumlu yanıt vermesiyle tarafların yarın İstanbul'da biraya geleceği öğrenildi.

Ankara ve İstanbul'un da aralarında olduğu 10'a yakın kuyumcu oda başkanın katılacağı görüşmede, tarafların belli konularda uzlaşması bekleniyor.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.