MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Altının onsu 2013 yılına yükselişle başladı

Uluslararası piyasada altının onsu 2013 yılına ABD'de ''mali uçurum'' sorununun şimdilik ortadan kalkmasının pozitif etkisiyle yükselişle başladı.

2012 yılını 1.675 dolardan kapatan altının onsu 2013 yılının ilk işlem gününde 1.684,90 dolara kadar yükseldikten sonra şu dakikalarda 1.680 - 1.685 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk ABD'de ''mali uçurum'' sorunun çözülmesinin ardından doların diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesiyle altın, kıymetli metal ve petrol fiyatlarının yükselişe geçtiğini belirtti.

Global piyasalarda iyimserliğin artmasına rağmen, ABD'de yeni önlemler alınmazsa bütçe açığının yükselebileceğine dikkati çeken Yıldırımtürk, altın ve kıymetli metal fiyatlarındaki yükselişte yeni yılın başlangıcında hedge fonların yeni pozisyon açıyor olmaları ve euro/dolar paritesinin yükselişinin etkili olduğunu ifade ediyor.

Teknik olarak altın fiyatında 1.685 dolar/ons direncinin aşılması durumunda 1.700 dolar/ons psikolojik direncinin gündeme gelebileceğini tahmin eden Yıldırımtürk ''Ancak, global piyasalarda iyimserliğin artmasının ardından gelişen ülkelerde yerel para birimi cinsi yatırım araçlarında getirilerin daha iyi olabileceği beklentisiyle altın ve kıymetli metal fiyatlarındaki yükselişler yine satışlarla karşılaşabilir'' dedi.

Hedge fonların yeni pozisyon almalarının ardından kısa vadeli kar satışlarının etkisini artırabileceğine dikkati çeken Yıldırımtürk teknik olarak 1.675 - 1.665 ve 1.650 dolar/ons desteklerinin tekrar gündeme gelebileceğini belirtti.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.