MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Denizbankın satış rakamı 6,9 milyar lira

Sberbank'ın Denizbank'ın sermayesinin yaklaşık yüzde 99,85'ini temsil eden toplam 715 milyon adet adet Denizbank hissesi için DBP ve Dexia SA'ya (DSA) ödediği nihai satış bedeli 6 milyar 900 milyon 88 bin 413,47 lira.

Daha önce yapılan açıklamada ödenecek tutarın 6 milyar 469 milyon 140 bin 728 lira olduğu açıklanmış ve nihai satış fiyatının proforma finansal tabloların hazırlanması ve kesinleşmesinin ardından belirleneceği duyurulmuştu.

Bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan duyuruya göre fiyat uyarlaması tamamlanarak hesaplanan toplam 430 milyon 947 bin 685,47 liralık ilave tutarın, Sberbank, DPB ve DSA arasında imzalanan 8 Haziran 2012 tarihli Alım ve Satım Sözleşmesi tahtında anlaşılan döviz kuru üzerinden hesaplanarak 184 milyon 833 bin 377 euro olarak Sberbank tarafından 27 Aralık 2012 tarihinde DBP ve DSA'ya ödeneceği bildirildi.

Yapılan duyuruda ayrıca, sözleşmede belirtilen beher hisse için, nihai satış bedelinin 9,65033 lira olarak hesaplandığı belirtilerek çağrı başlangıç tarihinde 1 lira nominal değerli hisse için faiz tutarı eklenmiş çağrı fiyatının 9,05867 lira olarak hesaplandığı hatırlatıldı.

25 Aralık 2012 tarihinde sonlanan çağrı ile ilgili olarak tamamlanan fiyat uyarlaması çerçevesinde hisse başına 0,60272 liralık ilave fark oluştuğu ve bu kapsamda çağrıya katılan pay sahiplerine hisse başına 0,60272 liralık ilave farkın da 27 Aralık 2012 tarihinde ödeneceği kaydedildi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.