MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Altın için Tarım Dışı İstihdam Verisi önemli

Bugün 15.15'te açıklanacak olan ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi altının geleceği için büyük önem taşıyor.

Mali uçuruma çözüm gelmesinin ardından dolardaki değer kaybı ONS ALTINa da yaradı. Doların düşmesiyle ALTIN 1684 ile son iki hafta zirvesine kadar tırmandı.

Yine de biz ABD tarım dışı istihdam değişimi ve işsizlik verileri öncesi ALTINda temkinli olmayı öneriyoruz. Cuma günü istihdam verilerinin kötü gelmesi ALTINın daha da yukarıları denemesini sağlar. Fakat ALTINda 1690 – 1705 bölgesi geçilmeden alışlarda riskin düşük tutulmasını tavsiye ediyoruz.

Ayrıca mali uçurumun çözülmesiyle ABD borsalarında ralli bekleyen bazı fonlar önümüzdeki günlerde ALTINdan çıkarak borsalara geçebilirler. Bu da ani ve sert düşüşler getirebilir.

Bu nedenle ALTINda hemen işlem yerine Cuma günkü ABD istihdam verilerine kadar beklemek daha doğru olur düşüncesindeyiz. O zamana kadar gevşemelerde alış yapacaklar ise riski düşük ve dengeli tutmalılar.

Kaynak: Dövizdestek

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.