MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Açlık sınırı 1000 liraya yaklaştı

Türk-İş'in araştırmasına göre, aralık ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 985 lira, yoksulluk sınırının ise 3 bin 208 lira olduğu belirlendi.

Türk-İş, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptırdığı "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırmasının aralık ayı sonuçlarını açıkladı.

Araştırmanın sonuçlarına göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 985 lira; gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 208,48 lira oldu.

Fiyat artışları nedeniyle son bir yılda mutfağa gelen ek yük 45 lira olarak hesaplandı. Ailenin yaşam maliyeti bir önceki yıla göre 145 lira arttı.

Önceki yılın aynı döneminde açlık sınırı 940 lira ve yoksulluk sınırı ise 3 bin 63 lira olarak hesaplanmıştı.

Sebze ve meyvenin ağırlıklı kilogram fiyatı 2,91 lira

Araştırmaya göre, Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin "gıda için" yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 2,82 oranında arttı. Gıda enflasyonunda 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 4,74 oranında gerçekleşti. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 6,40 olarak hesaplandı.

Aralık ayında, süt, yoğurt ve peynir grubunda bir iki firmadaki fiyat ayarlamaları dışında genel olarak bir fiyat değişikliği tespit edilmedi. Et ve sakatat ürünleri fiyatlarında bir değişiklik görülmedi. Yumurtanın fiyatı tanede 2 kuruş artarken, bakliyat ürünlerinin fiyatları değişmedi.

Yaş sebze ve meyvenin ağırlıklı ortalama kilogram fiyatı ise 2,91 lira olarak hesaplandı. Sebze ortalama fiyatı yüzde 34,14 oranında artarken, meyve fiyatları geriledi.

Asgari ücret

Araştırmada, asgari ücretin 739,79 lira olduğuna işaret edilerek, şu değerlendirme yapıldı:

"Oysa devletin resmi istatistik kurumu olan TÜİK, kendisine verilen görev çerçevesinde, tek bir işçinin toplam aylık harcamasının Kasım 2012 ayı itibarıyla bin 25 lira 40 kuruş olması gerektiğini hesaplamıştır. Aynı ay verisi ve aynı besin içi harcama oranı kullanıldığında Türk-İş rakamı bin 53 lira 59 kuruştur. Bilimsel, objektif ve güvenilir veri ve yöntemler kullanıldığında bulunan benzeri sonuç, maalesef sübjektif yaklaşımlarla pazarlık konusu yapılmak istenmekte ve asgari ücretli çalışanlar, aileleriyle birlikte yoksulluğa terk edilmektedir."

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.