MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Tarım Dışı Haftası! (28 Ocak – 1 Şubat Özeti)

Önümüzdeki hafta piyasada hangi önemli gelişmeler var, gün gün inceledik...

Piyasalar çok kritik bir haftaya merhaba demek üzereler. Borsalar zirve üstüne zirve tazelerken bu hafta gelecek ekonomik veriler müthiş belirleyici olacak. Bu yüzden bol hareketli yani bol fırsat sunan bir hafta kaçınılmaz duruyor.

Bu hafta için ABD haftası diyebiliriz. Çünkü adeta yok yok! ABD’den tarım dışı istihdam değişimi, işsizlik oranı, büyüme, FED faiz kararı, dayanıklı mal siparişleri gibi veriler gelecekken, Çin, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’den gelecek pmi verileri de oldukça önemli olacak.

Gelin programda neler var gün gün inceleyelim;

Pazartesi:

15.30’da ABD’den dayanıklı mal siparişleri verisi ile özel sektörün sermaye harcamalarına yakından bakma fırsatımız olacak. Oldukça kuvvetli veriler bekleniyor. Manşet veride önceki aya göre %1.8 artış beklenirken çekirdek veride %0.8 artış bekleniyor.

17.00’da yine ABD’den devam eden konut satışları var. Geçen ayki %1.7’lik artıştan sonra bu ay %0.5 artış bekleniyor.

Salı:

Veriler açısından haftanın tek zayıf günü. Gece Avustralya’dan (02.30), Avrupa seansında Almanya’dan (09.00), 17.00’da ise ABD’den tüketici güven endeksi verileri var.

16.00’da ABD Case-Shiller konut fiyat endeksinin son aylarda hep yaptığı gibi yine artarak %5.3’e çıkması bekleniyor.

Çarşamba:

Gece 01.50’de Japonya’da açıklanacak perakende satışlar verisinin %0.4 artış göstereceği tahmin ediliyor. Avrupa seansı ise 10.00’da İspanya 4. Çeyrek büyüme verisi ile başlıyor. Beklenti -%0.6…

11.10’da Euro Bölgesi’nden perakende pmi verisi geldikten sonra 11.30’da İngiltere’den bireysel krediler, para arzı ve mortgage verileri gelecek.

15.15’de ABD’den Cuma günkü tarım-dışı istihdam değişimi verisi için ilk gösterge geliyor.. ADP özel sektör istihdam değişimi.. Geçtiğimiz ay 215 bin artış vardı bu ay için beklenti 164 bin.

15.30’da ABD’den 4. Çeyrek için ilk büyüme hesaplaması gelecek. 3. Çeyrekte %3.1 olan büyümenin %1.3’e gerilediği tahmin ediliyor.

Veriler piyasadaki risk iştahını ve Dolar talebini çok ciddi etkileyecek. Özellikle Cuma günkü istihdam verileri için olan beklentiler şekilleneceği için ALTIN, USDJPY, EURUSD, AUDUSD gibi paritelerde çok büyük hareketler göreceğiz.

21.15’de ,se ABD Merkez Bankası FED’in para politikası kurulu FOMC’nin toplantısının sonucu açıklanacak. Faizlerde veya varlık alım programında herhangi bir değişiklik beklenmiyor ama yapılacak açıklamanın içeriği piyasa için müthiş önemli olacak. İleriye yönelik işaretler aranacak.

22.00’da ise Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın faiz kararı gelecek. %2.5 olan faizde bir değişiklik beklenmiyor ama karar metninde geçenler NZD paritelerinde dalgalanma yaratacak.

Perşembe:

Gece hareketli bir USDJPY göreceğe benziyoruz. Japonya’dan imalat pmi, sanayi üretimi, ortalama aylık kazançlar ve konut başlangıçları verileri gelecek.

Haftanın ilk üç günü direkt olarak Euro’yu etkileyecek önemli veriler yoktu ama Perşembe ve Cuma bu tarz verilerden bolca bulunuyor takvimde.

09.00’da Almanya perakende satışların %0.1 açıklanması bekleniyor. Geçen ay %1.2 gibi oldukça kuvvetli bir veri açıklanmıştı. Almanya’nın tüfe verisi ise gün içinde eyaletlerin açıklayacağı tüfe verilerinden derlenecek.

09.45’te bu sefer Fransa’dan tüketim verisi gelecek: Tüketici harcamaları… Geçtiğimiz ay %0.2 açıklanmıştı, bu ay %0.3 bekleniyor.

10.55’te yine önemli bir Almanya verisi, istihdam değişimi var. Geçen ay 3 bin kişilik istihdam artışı vardı, bu ay içinse beklenti 9 bin civarı.

Tarım-dışı beklentisi ile beraber bu veriler EURUSD için fırsatlar yaratacaktır diye düşünüyoruz.

15.30’da Kuzey Amerika’dan bol veri gelecek… Kanada’dan büyüme verisi, ABD’den haftalık işsizlik başvuruları, kişisel harcamalar ve kişisel gelirler gibi önemli veriler gelecek. Tüm veriler için beklentiler oldukça olumlu.

USDCAD, USDJPY, ALTIN ve EURUSD için hareketli bir ABD seansı göreceğiz, verileri doğru yorumlayıp harekete geçenler için bereketli bir gün olacağını düşünüyoruz.

16.45’te ABD’nin yerel imalat verilerinden Chicago pmi açıklanacak. 51.5’dan 51.1’e düşüş bekleniyor.

Cuma:

Tarım-dışı istihdam verisi günü… Güne erken ve hızlı bir başlangıç yapıyor piyasa…

02.30’da Avustralya üfe verisi faiz indirimi konusunda piyasa beklentisini yönlendireceği için AUD açısından oldukça önemli olacak. Önceki çeyreğe göre %0.3 artış bekleniyor…

03.00’da Çin’den resmi imalat pmi verisi geliyor. 50.6’dan 51.1’e artış bekleniyor. Veri AUD ve NZD başta olmak üzere tüm piyasa üzerinde büyük etkide bulunacak.

03.45’te ise geçtiğimiz hafta beklentinin üzerinde açıklanan Çin HSBC imalat pmi verisinin revizesi yapılacak. 51.9’dan 52.1’e yükseleceği tahmin ediliyor.

Avrupa seansı da pmi verileri ile hızlı başlayacak. 10.15 İspanya, 10.30 İsviçre, 10.45 İtalya, 11.00 Euro Bölgesi, 11.30’da İngiltere’den imalat pmi verileri açıklanacak. İngiltere dışında, genel olarak önceki aya göre iyileşme bekleniyor.

12.00’da Euro Bölgesi’nden tüfe ve işsizlik oranı verileri gelecek. Tüketici fiyat endeksinin %2.2’de sabit kalması beklenirken işsizlik oranının %11.8’den %11.9’a çıkarak yeni bir rekor kırması bekleniyor.

15.30’da tüm piyasanın merakla beklediği veriler açıklanacak… ABD tarım dışı istihdam değişiminin 155 bin civarı olması bekleniyor.. Tıpkı geçtiğimiz ay ve ondan önceki ay gibi… İşsizlik oranının ise %7.8’de sabit kalması bekleniyor.

17.00’da bu kez ABD’den imalat pmi verisi gelecek. Geçtiğimiz ay 50.8 gelen veri için bekelnti bu sefer 50.7.

ALTIN, USDJPY, EURUSD, AUDUSD başta olmak üzere piyasadaki her emtiayı, pariteyi, borsa endeksini sallayacak bu veriler haftanın fırsatı olacak.

Çok hareketli bir haftaya giriyoruz. Pazartesi ve Salı alıştırma turları atıldıktan sonra Çarşamba’dan itibaren çok sağlam ekonomik veriler gelmeye başlayacak. Kaçırılmaması gereken bir hafta.

Kaynak: DövizDestek

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.