MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Dış açık 2012 de yüzde 20 daraldı

Dış ticaret açığı geçen yıl yüzde 20.7 düşüşle 84 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ekonomi Bakanı Çağlayan, Türkiye'nin ihracatını en çok artıran 2. ülke olduğunu belirtti.

İSTANBUL - Türkiye'nin dış ticaret açığında 2012 rakamı belli oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, dış ticaret açığı geçen yıl yüzde 20.7 düşüşle 84 milyar dolar olarak gerçekleşti. CNBC-e anketinde açığın 85.7 milyar dolar olması bekleniyordu.

2012 yılı ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 13.1 artarak 152 milyar 561 milyon dolara çıktı, ithalat ise yüzde 1.8 azalarak 236 milyar 537 milyon dolara geriledi.

İhracatın ithalatı karşılama oranı da yüzde 64.5 düzeyine yükseldi.

ENERJİ FATURASI 60 MİLYAR DOLAR
Cari açığın en büyük kalemi olan enerji ithalatı ise yıl genelinde Orta Vadeli Program öngörülerine paralel gerçekleşti. 2012'de enerji ithalatının 59.1 milyar dolar olması beklenirken gerçekleşme bir önceki yıla göre yüzde 11.1 artışla 60.1 milyar dolar oldu.

ARALIK'TA DIŞ AÇIK 7.2 MİLYAR DOLAR
Aralık ayında ise dış açık yüzde 11.6 düşüşle 7.18 milyar dolar olarak belirlendi. Açığın 9 milyar olacağı tahmin ediliyordu.

ÇAĞLAYAN: İHRACATI EN ÇOK ARTIRAN 2. ÜLKEYİZ
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin 2012'de ihracatının 152,6 milyar dolara çıktığını belirterek, ''Yıllık verisi açıklanmış ülkeler içinde Türkiye ihracatını en çok artıran 2. ülke oldu. Aralarında Çin, ABD, Kanada, Brezilya'nın da olduğu 97 ülkeye ihracat rekoru kırdık. Pazar çeşitlendirme, 2012'de ihracatımıza yaklaşık 11 milyar dolar katkı yaptı'' dedi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.