MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

İhracat yeni yıla iyi başladı

İhracat Ocak'ta yüzde 5.6 artışla 11 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ekonomi Bakanı Çağlayan, ihracatın şimdiye kadar Ocak ayları içinde ulaşılan en yüksek düzeye çıktığını söyledi.

İSTANBUL - İhracat yeni yıla yükselişle başladı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, ihracat Ocak'ta yüzde 5.6 artışla 11.03 milyar dolar oldu.

İhracat son 12 ayda yüzde 3.2 artışla 138.2 milyar dolara yükseldi.

Ocak ayında en fazla ihracatı 1 milyar 491 milyon dolar ile otomotiv sektörü gerçekleştirdi. Onu 1 milyar 406 milyon dolarla hazır giyim sektörü ve 1 milyar 316 milyon dolarla kimyevi maddeler sektörü izledi.

Ocak ayında ihracatını en fazla artıran sektör yüzde 199,8 ile zeytin ve zeytinyağı sektörü oldu. Bu sektörü yüzde 49,2 artışla fındık, yüzde 45,8 artışla madencilik sektörü takip etti.

EN ÇOK ARTIRAN GAZİANTEP
İller bazında ilk 10 ihracatçı il arasında Ocak ayında ihracatına en fazla artıran il yüzde 29 artış ile Gaziantep oldu. Gaziantep'i yüzde 24 artışla Denizli, yüzde 16 artışla Hatay izledi. Bu illerin arkasından ise ihracatımız yüzde 9 artıran Ankara ve Adana, yüzde 6 artıran İstanbul, yüzde 3 artıran Kocaeli ve İzmir, yüzde 2 artıran Bursa geldi. Manisa'nın ihracatı yüzde 18 geriledi. Ocak ayında Afyonkarahisar'ın ihracatı ise yüzde 39 artış gösterdi.

ÇAĞLAYAN: EN YÜKSEK OCAK
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ihracatın şimdiye kadar Ocak ayları içinde ulaşılan en yüksek düzeye çıktığını söyledi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.