MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

İspanya da işsizlik yüzde 55

İspanya'da işsiz sayısı 5 milyonla rekor düzeye ulaştı. Ülkede genç nüfusta işsizlik yüzde 55'e yaklaşıyor.

MADRİD - İspanya'da geçen Ocak ayında kayıtlı işsiz sayısı 4 milyon 980 bin 778'e ulaşarak, yeni bir rekor kırdı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, İspanya'daki işsizler ordusuna geçen Ocak ayında 132 bin 55 kişi daha eklendi. Ocak ayında Sosyal Güvenlik Kurulu (SGK) üyeliğini kaybeden işçilerin sayısı da 263 bin 243 olurken, SGK'ya bağlı toplamda 16 milyon 179 bin 438 işçi kaldığı ve rakamın 2002 yılı düzeyine düştüğü görüldü.

İşsizlikte en kötü aylardan biri olarak gösterilen Ocak ayının 2013 rakamlarına bakıldığında, 132 bin 55 işsizin 2012, 2009 ve 2008'in aynı dönemine oranla düşük, 2011 ve 2010'a göre ise yüksek olduğu kaydedildi.

Sektörel olarak ise Noel döneminin bitmesiyle işten çıkarılmaların en fazla hizmet sektöründe olması dikkat çekti. Hizmet sektörünü tarım, endüstri ve inşaat sektörleri izledi.

İşsizlik İspanya'nın Balear adalar grubu dışındaki diğer tüm özerk yönetimlerinde görülürken, cinsiyet olarak az farkla da olsa kadın işsizlerin daha fazla olduğu kaydedildi.

İspanya'da genç nüfusta ise işsizlik yüzde 55 oranına yaklaşıyor. 2013 yılında işsiz sayısının azalması öngörülmüyor.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.