MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Turkcell ve Telekom a Globul da iki rakip

Turkcell ve Türk Telekom'un da ilgilendiği Bulgaristan merkezli mobil operatör şirketi Globul'a toplam dört şirket talip.

SOFYA - Türkiye'den Turkcell ve Türk Telekom'un da ilgi gösterdiği Bulgaristan merkezli mobil operatör Globul'un satış süreciyle dört büyük telekom şirketinin ilgilendiği ve satışın 700 milyon Euro büyüklüğünde olabileceği bildirildi.

Konuya yakın bir kaynak, bağlayıcı tekliflerin 18 Mart itibariyle alınmasının beklendiğini ve anlaşmanın Mart sonu veya Nisan ayında sağlanabileceğini söyledi.

Aynı kaynak, Türk Telekom, Turkcell ve Norveçli Telenor'un Bulgaristan'ın ikinci büyük operatörü Globul için inceleme (due dilligence) sürecinde olduklarını söyledi.

Turkcell ve Türk Telekom, bölgesel genişleme ve çevredeki yatırım potansiyellerini değerlendirme stratejileri kapsamında Bulgaristan'ın ikinci büyük mobil iletişim şirketi Globul için bağlayıcı olmayan ön teklif verdiklerini Kasım ayı sonunda açıklamışlardı.

Globul, Yunanistan'ın en büyük telekom operatörü OTE tarafından kontrol edilirken, OTE Bulgaristan birimleri ve uydu birimi HellasSat'ı satarak 2014 yılı başındaki 1.8 milyar Euro'luk borcunun refinansmanını yapmayı planlıyor.

OTE'de yüzde 40 hissesi olan Deutsche Telekom'un, da Globul'a ilgi gösterdiği belirtildi ancak Deutsche'nin tekliflerin beklentilerin altında kalması durumunda sürecin içinde yer alacağı kaydedildi.

Aynı kaynak, "Deutsche Telekom, diğer oyuncuları daha ciddi teklifler vermeye cesaretlendirmek adına sürecin içinde" dedi.

İkinci bir kaynak içse OTE'nin geçtiğimiz Çarşamba yaptığı 700 milyon Euro'luk tahvil ihracının ardından satıştan vazgeçme kararı alabileceğini ifade etti.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.