MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Dünyanın en büyük havayolu şirketi kuruluyor

American Airlines’ın ana şirketi AMR Corp ve US Airways hava trafiği açısından dünyanın en büyük havayolu şirketini kuracak anlaşma için görüşüyor.

Küresel ekonomide ABD kaynaklı iyimserlik, satın alma ve birleşmelerin hız kazanmasına neden oluyor.

Medya ve teknoloji sektörlerindeki haberlerin ardından yeni birleşme haberi havacılıktan geldi.

ABD’nin en büyük havayolu şirketlerinden American Airlines’ın ana şirketi AMR Corp, US Airways ile birleşme görüşmeleri yapıyor.

Wall Street Journal’a konuşan kaynaklar iki şirketin birleşmesiyle gidilen rotalar göz önüne alındığında dünyanın en büyük havayolu şirketinin ortaya çıkacağına dikkat çekti.

Yeni şirketin değerinin 10 milyar doların üzerinde olması bekleniyor.

Birleşme anlaşmasında iki şirket bütün hisselerini karşılıklı olarak takas edecek. Mali sıkıntılar nedeniyle ABD’de iflas korumasında olan American Airlines’da borçlarını kapatacak.

İMZALANMAMA İHTİMALİ DE VAR
Haberde anlaşmanın imzalanmama ihtimali üzerine de duruldu.

American Airlines’ın iflas korumasından çıkmasının ardından bağımsız olma konusunda ısrar etmesinin anlaşmanın önüne geçebileceği ifade edildi.

Yeni şirketin kurulması durumunda American Airlines’ın hissedarları yüzde 72, US Airways’ın hissedarları yüzde 28 pay alacak.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.