MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Kredi kartıyla 332 milyar lira harcandı

Toplam kredi kartı sayısı 2012'de 54 milyona ulaşırken, kartla toplam harcama 332 milyar lirayı buldu.

İSTANBUL - Bankalararası Kart Merkezi (BKM), kartlı ödeme sistemlerinde, 2012 yılı verilerini açıkladı.

Kredi kartı sayısı yüzde 6 oranında artarak 54 milyon adede; banka kartı sayısı yüzde 11 oranında artış ile 91 milyon adede ulaştı.

Yılın tamamında kredi kartları ile yapılan alışveriş tutarı yüzde 25 artışla 332 milyar TL oldu. Banka kartlarında ise bu tutar yüzde 36 yükselişle 16 milyar TL olarak gerçekleşti.

EN ÇOK MARKETLERDE KULLANILDI
2012 yılında gerçekleştirilen kartlı ödemelerde en çok işlem yapılan sektörler arasında, yüzde 29 oranıyla market alışverişleri ilk sıraya yerleşti. Bu sektörü yüzde 12 oranı ile giyim ve yüzde 11 ile akaryakıt alışverişleri takip ederken, dördüncü sırayı yüzde 9 ile yemek ödemeleri aldı.

KARTLI İŞLEMLERİN YÜZDE 8’İ TAKSİTLE


2012 yılında gerçekleşen kartlı işlemlerin yüzde 8’inde, kart sahipleri taksit imkanından faydalandı. Taksitli işlem oranının en yüksek olduğu sektör ise, her 10 alışverişten 3’ünün taksit ile yapıldığı giyim ve aksesuar oldu. Taksitlendirilen tüm işlemlerde, ortalama işlem tutarı ise 415 TL olarak kaydedildi.

İNTERNETTEN YAPILAN ÖDEMELER YÜZDE 34 BÜYÜDÜ
İnternetten yapılan kartlı alışverişler, yüzde 34 oranında artış göstererek, 31 milyar TL tutarına ulaştı. 2011 yılında bu rakam 23 milyar TL'ydi. Geçen yıl 54 milyon kredi kartının, 19 milyonuyla internetten alışveriş yapıldı.

POS SAYISINDA AVRUPA’DA BİRİNCİ
POS cihazı sayısı artışı, 2012 yılında yüzde 8 oranında büyüyerek 2.1 milyon adede ulaştı. Bu rakam ile Türkiye, Avrupa’da en çok POS cihazına sahip ülke olma özelliğini 2012 yılında da sürdürdü.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.