MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Üç bankadan 6 milyar lira kâr

Ziraat Bankası, Yapı Kredi ve Vakıfbank 2012 kâr rakamlarını açıkladı.

İSTANBUL - Bankalar 2012 yılı kâr rakamlarını açıklamaya devam ediyor.

Ziraat Bankası, 2012 yılında yüzde 26 artışla 2.65 milyar lira net kâr elde etti.

Bankanın net faiz gelirleri yüzde 32 artışla 6.9 milyar liraya yükseldi. Aktif toplamı 162.87 milyar liraya yükselen bankanın kredi ve alacakları ise 71.43 milyar lira olurken, bir önceki yılki 71.43 milyar lira seviyesine paralel gerçekleşti.

Yapı Kredi de geçen yıl 2 milyar 98 milyon lira net kâr elde etti. Bankanın aktif büyüklüğü yüzde 12 artışla 131.5 milyar liraya çıktı. Bankanın sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 16,3’e yükseldi.

Vakıfbank\'ın 2012 yılında net kârı bir önceki yıla göre yüzde 19 artışla 1 milyar 460 milyon liraya yükseldi. Bankanın aktif büyüklüğü ise yüzde 17.3 artışla 104.6 milyar liraya ulaştı.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.