MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Altının toparlanma çabası

Son 6 ayın en düşük seviyesinde seyreden altın fiyatları 1600 doların üzerinde işlem görüyor. Dr. Kıyamet olarak bilinen yatırım gurusu Marc Faber, altının belli bir düşüş sonrası yeniden zirve yapacağını söyledi.

İSTANBUL - Altın fiyatları 6 ayın en düşüğünde seyrediyor.

Uluslararası piyasalarda altının onsu haftaya hafif yükselişle başladı. Altının onsu 1615 dolara yükseldi.

Altın cuma günü 1600 doların altına inerek 6 ayın en düşük seviyesini görmüştü. Cuma günkü gerileme Aralık\'tan bu yana bir günde kaydedilen en sert düşüş olmuştu.

Altın fiyatları teknik satışlar ve doların değer kazanması nedeniyle baskı altında bulunuyor.

Reuters\'ın teknik analizine göre, altın fiyatları 1592 dolara inebilir. Bu seviyenin görülmesi durumunda ikinci destek noktası 1582 dolar olarak görünüyor.

Kapalıçarşı\'da ise altının gramı 92 lirada seyrediyor.

FABER: ALTIN YENİDEN YÜKSELECEK
Öngörüleri nedeniyle piyasalarda \'Dr. Kıyamet\' olarak bilinen ünlü yatırım gurusu Marc Faber, altın fiyatlarının belli bir düşüş yaşadıktan sonra tekrar yükseleceğini belirterek, \"Altınlarımı tutmaya devam ediyorum\'\' dedi.

Faber, önümüzdeki dönemde altın yatırımlarını artırabileceğini kaydederek, \'\'Eğer altının onsu 1550 dolarları görürse, pozisyonumu değerlendirip daha çok alım yapmayı düşünüyorum. İlerleyen tarihlerde altın fiyatlarının tekrara artışa geçmesini bekliyorum. Altın fiyatlarında belli bir düşüş yaşandıktan sonra yeniden Eylül 2011\'deki 1921 dolarlık zirve yeniden yaşanacak\'\' tahmininde bulundu.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.