MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

İMKB nin yerine BİAŞ geliyor

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın adı Borsa İstanbul olarak değişecek. Çalışmalar Nisan ayına kadar tamamlanacak.

Yeni Sermaye Piyasası Yasası, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) yeniden yapılandırılmasını öngörüyor. 

Borsa İstanbul ismiyle faaliyet gösterecek olan yeni kurum, Altın Borsası ve Vadeli Opsiyon Borsası'nın de yer aldığı bir yapılanma olacak.

NTV yayınına katılan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, Borsa İstanbul'un ayrıntılarını anlattı.

Ertaş şunları söyledi: "Artık İMKB değil bundan sonra Borsa İstanbul Anonim Şirketi, kısaca BİAŞ ismini kullanacağız. Bir-iki ay içerisinde borsa, bir süpermarket olarak çalışacak. İçinde hisse senetleri, tahviller, türev araçlar, emtialar, kıymetli madenler, tek bir aracı kurumdan tüm ürünlere ulaşılabilecek bir borsa altyapısının çalışmaları devam ediyor. Nisan'da bu iş sonuçlanacak gibi görünüyor."

SPK Başkanı, tüm sermaye piyasası araçlarının aynı aracı kurumla işlem görmesini sağlayacak yeni yapının, ayrı ayrı teminat sistemi uygulamasını da ortadan kaldıracağını söyledi.

10 YILDA 407 HALKA ARZ
Ertaş, Türkiye'deki halka açık şirket sayısının 10 yılda artarak 407'ye çıktığını belirtti. Ancak hisse senedi yatırımcısı sayısında düşüş olduğunu söyledi. Yeniden yapılanmanın bu tabloyu değiştirmeyi amaçladığını vurguladı.

Öte yandan İMKB, Borsa İstanbul AŞ'nin yeni kısaltılmış ismi konusunda henüz bir karar verilmediğini, uluslararası kullanım kolaylığı ve tescil imkanlarının incelendiğini bildirdi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.