MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

4-8 Şubat Haftası Özeti

Bu hafta piyasada hangi önemli gelişmeler var, gün gün inceledik...

Geçtiğimiz hafta özellikle ABD istihdam verileri ile yoğun bir hafta yaşamıştık. ABD verilerinin dışında da Çin’den Euro Bölgesi’ne pek çok yerden pmi verileri dahil birçok önemli veriler gelmişti.

Bu hafta ise daha fazla makro ekonomik veri ile çok daha yoğun bir hafta yaşayacağız. Avrupa, İngiltere ve Avustralya merkez bankalarının faiz kararlarının yanında dünyanın dört bir yanından servis sektörü pmi, konut, sanayi üretimi, perakende satışlar verileri gelecek.

Haftanın en önemli anı ise Perşembe 15.30’da Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin basın toplantısı olacak. “Euro’nun sınır tanımaz yükselişine bir tepki gelecek mi gelmeyecek mi” sorusu haftanın kritik sorusu…

Gelin programda neler var gün gün inceleyelim;

Pazartesi:


02.30’da Avustralya’dan inşaat izinleri verisi haftanın ilk önemli verisi olacak. Geçtiğimiz ay %2.9 artış vardı, bu ay ise %1.1 bekleniyor.

10.00’da İspanya’nın istihdam verilerini göreceğiz. Geçtiğimiz ay işsizlikte 59 bin kişilik düşüş beklentilerin tam tersi şekilde büyük bir sürpriz olmuştu ama bu ay için işsizlikte 150 bin kişi artış bekleniyor. Özellikle EURUSD için hareket getirecek bir veri.

11.30: İngiltere inşaat pmi’nin 48.7’den 49.7’ye yükselmesi bekleniyor.

Geçen ay değişim göstermeyen ABD fabrika siparişlerinde bu ay için beklenti çok iyi gelen imalat pmi doğrultusunda %2.3. Piyasadaki risk iştahını etkileyecek bir veri. USDJPY ve ALTIN için fırsat yaratır diye düşünmek lazım.

Salı:

02.30’daki ticaret dengesi verisinden sonra 05.30’da Avustralya Merkez Bankası’nın faiz kararı var. %3 olan faizde değişiklik genel olarak beklenmemekle birlikte hiç az sayıda olmayan bir kesim de faiz indirimi bekliyor. Bu yüzden ne olursa olsun AUD paritelerinde hareket göreceğimiz dakikalar olacak.

Avrupa seansı servis sektörü pmi verileri ile geçecek: 10.15 İspanya, 10.45 İtalya, 11.00 Euro Bölgesi, 11.30 İngiltere… Tüm verilerde ufak da olsa bir iyileşme bekleniyor.

12.00’da Euro Bölgesi perakende satışlar verisi negatif bekleniyor. Oldukça zayıf Almanya ve Fransa tüketici harcamaları verilerinden sonra %0.5’lik düşüş sürpriz olmaz Euro için.

Daha çok pmi verilerinin getireceği hava EURUSD, GBPUSD için önemli olacak.

17.00’da ABD ekonomisinin çok büyük bölümünü kaplayan servis sektörünün pmi rakamı açıklanacak. 56.1’den 55.2’ye düşüş bekleniyor ama hala çok çok iyi bir rakam olduğunun altını çizelim. Veri böyle gelirse ABD borsaları için yeni bir itici güç olur. Paritelerde de USD rüzgarı estirir.

Çarşamba:

Avustralya Merkez Bankası faiz kararını bir gece önce vermiş olduğu için 02.30’daki Avustralya perakende satışlar verisi önemini bir miktar yitirmiş olacak ama yine de AUD için hareket getirecek bir veri.

%0.8 artış göstermesi beklenen 13.00’daki Almanya fabrika siparişleri verisi dışında gün içinde önemli bir veri gelmeyecek.

Gece ise 23.45’te Yeni Zelanda’dan istihdam verileri açıklanıyor. İstihdamda %0.4 artış, işsizlik oranında ise %7.3’ten %7.1’e düşüş bekleniyor.

Perşembe:

02.30’da bu kez Avustralya’dan istihdam verileri gelecek. İstihdamda 6 bin kişilik artış bekleniyor ama aynı zamanda işsizlik oranının da %5.4’ten %5.5’e çıkması bekleniyor.

11.30 İngiltere 13.00 Almanya sanayi üretimi verileri piyasada çok hareket getirmeyecek çünkü piyasa dikkatini merkez bankalarından gelecek hamlelere vermiş olacak.

14.00’da İngiltere, 14.45’te Avrupa Merkez Bankası’nın faizleri sabit tutması bekleniyor. Esas beklenti ise 15.30’da Draghi’nin basın toplantısında olacak.Eğer faiz indirimi sinyali verirse EURO’nun ateşini alır. EURO’nun geldiği seviyeye vereceği tepki de çok önemli.

Eğer rahatsız olduğunu ve bunu önlemek için bir şeyler yapılabileceğini söylerse bu da EURO için sıkıntı olur. Eğer bu konuyu önemli olarak değerlendirmezse o zaman daha fazla EURO değerlenmesi içinse ışık yakmış olur.

Yani ne olursa olsun EURO açısından oldukça hareketli bir gün olacak.

15.30’da aynı zamanda ABD’den haftalık işsizlik başvurularının geleceğini de hatırlatalım. Geçen haftadan biraz daha düşük bir rakam, 361 bin bekleniyor.

Cuma:

Gece önemli veriler var; Japonya cari dengesi, Çin ticaret dengesi, Çin enflasyon veileri… Piyasadaki risk iştahını oldukça etkileyecek verilerden sonra oldukça hareketli bir Avrupa seansı olacak. Özellikle Çin ticaret verisi global talebe ışık tutacağı için oldukça önemli olacak.

15.30’de gelecek Kanada istihdam ve ABD ticaret verileri ise haftanın son önemli verileri olacak. Özellikle Kanada verisi CAD paritelerinde büyük dalgalanma yaratacak.

Çok hareketli bir haftaya giriyoruz. Pek çok önemli makro ekonomik veri ve faiz kararları ile her an büyük fırsatların karşımıza çıkacağı kaçırılmaması gereken bir hafta.

Kaynak: DövizDestek

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.