MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Başkentgaz için en yüksek teklif Torunlar dan

Başkent Doğalgaz'ın nihai pazarlık görüşmesi yapıldı. 6 grup yarıştığı ihalede en yüksek teklifi 1.162 milyar dolar ile Torunlar gıda verdi.

ANKARA - Başkent Doğalgaz'ın yüzde 100 hissesinin özelleştirme ihalesinde nihai pazarlık görüşmeleri yapıldı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından gerçekleştirilen Başkent Gaz ihalesinde en yüksek teklifi 1.162 milyar dolar ile Torunlar Gıda verdi.

Torunlar Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun, ihalenin ardından yaptığı açıklamada, "Şirketi devraldıktan sonra mevcut problemleri sırasıyla ve zamanla gidereceğiz. Başkentgaz'ı doğru fiyata aldığımızı düşünüyoruz. Fiyatlara zam yapılacağını ise zannetmiyorum" dedi.

ÖİB Başkan Vekili ve İhale Komisyonu Başkanı Ahmet Aksu başkanlığında gerçekleştirilen ihalenin ilk elemeli turunda en yüksek teklif 935 milyon dolar olurken, Zorlu Holding ve ardından EMG Başkent AŞ elendi.

İhalenin açık artırma bölümünde sırasıyla Türkerler İnşaat-Gama Holding OGG, Fernas İnşaat ve ardından Akfen-STFA Holding OGG çekildi. İhale 1.162 milyar dolar ile Torunlar Gıda'da kaldı.

Türkiye'nin ikinci büyük doğalgaz dağıtım şirketi olan Başkentgaz'ın 1.4 milyon abonesi bulunuyor.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.