MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Başçı: Krediler konusunda dikkatli olmalıyız

Merkez Bankası Başkanı Başçı, kredi büyümesi konusunda uyardı: "Krediler tarafında dikkatli olmamız gerekiyor. Yüzde 15'lik kredi büyümesi yüzde 4'lük büyüme için fazlasıyla yeterli." dedi.

DAVOS - Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Dünya Ekonomik Forumu'nun gerçekleştirildiği Davos'ta NTV/CNBC-e ortak yayınına katıldı.

Faiz koridorundaki değişikliği değerlendiren Başçı, "Kredi büyümesini kontrol altında tutmak için ölçülü bir adım attık. Kredi büyümesi yıl sonuna doğru yüzde 15'e yaklaşır. Kredi büyüme hızında sapmalar olursa gerekli adımları atarız. Reel efektif döviz kuru seviyesine göre dengeleyici adımlar atabiliriz" dedi.

YÜZDE 4'Ü RAHAT AŞARIZ

Büyümede yüzde 4'ün rahatlıkla aşılacağını ifade eden Başçı, "Krediler tarafında dikkatli olmamız gerekiyor. Yüzde 15'lik kredi büyümesi yüzde 4'lük büyüme için fazlasıyla yeterli. İç dinamiklerle büyüme yüzde 4'ü rahatlıkla aşar. Yüzde 15'in üzerindeki kredi büyümesi büyümeyi yüzde 4'ün üzerine taşır. Enflasyonist riskleri sınırlamak için daha dikkatli tarafta kalmamız gerekebilir" diye konuştu.

Başçı, cari açıkla ilgili olarak şunları söyledi: "Bugünkü şartlarda yüzde 6'lı bir seviye GSYH'ye göre sürdürülebilir görünüyor. Yüzde 5'in altına cari açığı çekmemiz gerekiyor. Bu, büyümeyi daha dayanıklı, sürdürülebilir hale getirecek."

ENFLASYONDA REVİZYONA GEREK YOK
Başçı, tütün zammının öngörülerine yakın gerçekleştiğini, enflasyonda bir revizyon gerektirmediğini kaydetti.

İÇ DİNAMİKLERİMİZ GÜÇLÜ
"Kendi iç dinamiklerimiz oldukça güçlü" diyen Başçı, Türkiye'nin dayanıklılık konusunu ele alması gerektiğini belirtti.

AŞIRIYA KAÇMADIKÇA SORUN YOK
Başçı, sözlerini "Çok fazla endişelenmemizi gerektirecek durum yok. Ülkedeki durum nispeten iyi. Aşırıya kaçmadığımız sürece Türkiye'nin dinamikliği devam edecektir" diyerek tamamladı.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.