MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Avrupa Yunanistan a krediyi onayladı

Euro Bölgesi maliye bakanları, Yunanistan'a 9,2 milyar euroluk krediye onay verdi.

Brüksel'de toplanan bakanların ortak açıklamasında, 7,2 milyar eurosu bankalara sermaye takviyesinde ve 2 milyar eurosu bütçe harcamalarında kullanılacak kredinin Avrupa Finansal İstikrar Fonu tarafından serbest bırakılacağı bildirildi.

Euro Bölgesi maliye bakanları, Yunanistan için IMF katkısıyla hazırlanan 130 milyar euroluk ikinci kurtarma paketinden 49,1 milyar euroluk kredi dilimini geçen ay onaylamış ve bunun 34,3 milyar eurosunu derhal serbest bırakmıştı.

Bugün serbest bırakılan 9,2 milyar euroyla birlikte Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden kalan 5,6 milyar euroluk krediyi, istenen şartları yerine getirerek iki taksit halinde şubat ve mart aylarında alması öngörülüyor.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.