MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Çağlayan: Ekonomi fren kabul etmez

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, geçen yılın ihracat rakamlarıyla ilgili olarak, ”Keyfini çıkarta çıkarta söylüyorum rakamları, 194 milyar dolar bu ülkenin kasasına mal ve hizmet ihracatından dolayı döviz girmiş” dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İbis Adana Otel’in açılışında yeni tesislerin açılmasının Türkiye’nin standartlarının gelişmesinin bir göstergesi olduğunu belirtti. “Türkiye ekonomisi fren kabul etmez, kontrollü gaz gerek” diyen Çağlayan şunları kaydetti: “Türkiye son 5 çeyrekte, net ihracatta büyüyen bir ülke oldu. Türk özel sektörünün başarısı en net şekilde burada ortaya çıkıyor. 10 sene önce birileri çıkıp, ‘Türkiye’de reel faizler, 0 olacak’ dese, olmayacağına dair iddiaya girilirdi. Şu anda Türkiye reel faizler olarak 0 olan bir ülke konumuna gelmiştir. Bana kalsa faizlerin inmesi gereken daha fazla yer var. Merkez Bankası geçen gün faiz koridorunun; aylardır söylüyordum; alt ve üst fonlarını daraltıyor. Olumlu. Türk parasının döviz dengesini iyi koruyor. Olumlu. Ama politika faizini indirme konusunda, ürkek ve korkak. Çarkın dönmesi lazım. Türkiye ekonomisi fren kabul etmez arkadaşlar. Kontrollü gaz. Yapacağımız iş bu.”


Çelik 4 yıldızlı otel istedi

Törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de açılışa farklı bir sorumlulukla katıldığını belirterek, ”Milletvekili olarak açmaya söz verdiğimiz yeri başka bir sorumlulukla açtığımız için alacağımız var. Hemen yeni minimum 4 yıldızlı bir otel istiyoruz Adana’ya” dedi.

Akfen GYO ve ACCOR işbirliğiyle yapılan İbis Adana Otel’inin açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ve Accor Türkiye Genel Müdürü Murat Kadaifcioğlu, kamu ve iş dünyasının ileri gelenleri katıldı.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.