MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

İhracat mayısta arttı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, mayıs ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,3 artışla 11 milyar 816 milyon 419 bin dolar oldu.

Yılın ilk 5 ayında ise ihracat yüzde 10,31 artışla 59 milyar 833 milyon dolara yükseldi. Son 12 aylık ihracat ise 140 milyar doları geride bıraktı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Talya Oteli'nde Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da katıldığı toplantıda Mayıs ayı ihracat rakamlarını açıkladı.

Büyükekşi, toplantıda yaptığı konuşmada, küresel ekonomide kırılganlıklar ve dalgalanmaların sürdüğünü bildirdi.

Kırılgan ortamda ihracat artışı sağlamanın, ilave çaba ve destek gerektirdiğine dikkati çeken Büyükekşi, yılın ilk çeyreğinden itibaren dünya ekonomisi ve ticaretinin yavaşlamaya başladığını dile getirdi.

Euro Bölgesi'ndeki sıkıntıların sürdüğünü ifade eden Büyükekşi, Avrupa Birliği'nde Mayıs ayında önemli politik gelişmeler yaşandığını, Fransa'da gerçekleşen başkanlık değişikliğinin Türkiye-AB ilişkilerini olumlu yönde etkilemesini beklediklerini söyledi.

Türkiye ile AB arasında 17 Mayıs'ta "Pozitif gündem" başlatıldığını anlatan Büyükekşi, pozitif gündemin son iki yıldır tıkanan ve hiçbir faslın açılmadığı müzakere sürecine yeniden ivme kazandırmayı hedeflediğini belirtti.

TİM olarak ihracatçıların Avrupa Birliği ülkelerine giderken karşılaştığı vize sorununun artık çözülmesini istediklerini belirten Büyükekşi, belirli kriterleri sağlayan ihracatçılara, Avrupa Birliği'ne vizesiz gidebilecekleri bir pasaport istediklerini vurguladı.

Büyükekşi, Avrupa ülkeleri dışında Çin'in de hareketli bir ay geçirdiğine işaret etti. Büyükekşi, Çin'in ekonomisinin yavaşlamasından endişelendiğini, talep ile yatırımlarını artırmak için hareket geçtiğini söyledi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.