MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

ABD de işsizlik beklenenin üstünde

ABD'de işsizlik % 8.2'ye yükselerek beklentileri aştı

  Tarım dışı istihdam Birleşik Devlet'lerde mayıs ayında 69 bin kişi artarak beklentilerin çok çok altında kaldı.ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre 150 bin beklenirken artışın 69 binde kalması Birleşik Devlet'lerde hayal kırıklığına uğrattı.Nisan ayında 115 bin artış gösteren tarım dışı istihdam ise 77 bin artışa revize edildi.

 Bir başka alan olan özel sökterde mayıs ayı artışın 170 bin olması beklenirken bu artış sadece 82 binde kaldı.Nisan ayında ise bu artış 130 bin olarak kaydedilmişti.Birleşik devletlerde haftalık çalışma saat 33.7 saat ile standartlarda olması olumlu karşılandı.Ortalama kazanç ise yaklaşık 20 $ olarak hesaplandı. Bu veriler altında işssizlik de 8.2 olarak kaydedilmesi şaşkınlık yarattı.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.