MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Dış ticaret açığı nisanda geriledi

Geçen yıl Nisan ayında 9.08 milyar dolar olan dış ticaret açığın bu yılın Nisan ayında 6.6 milyar dolara geriledi.

Buna göre, geçen yılın Nisan ayında 11.87 milyar dolar olan ihracat, yüzde 6.8 artarak bu yılın Nisan ayında 12.67 milyar dolara yükseldi. İthalat ise yüzde 8 azalarak 20.95 milyar dolardan, 19.27 milyar dolara geriledi.

Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre, 2012 yılı Nisan ayında ihracat önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10.4 artarken, ithalat ise yüzde 4.2 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre de ihracat Nisan ayında bir önceki aya göre 6.4 arttı, ithalat yüzde 0.8 azaldı.

Geçen yıl Nisan ayında yüzde 56.7 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, bu yılın Nisan ayında yüzde 65.8'e yükseldi.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.