MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Bunu yapmayanların hazin sonu!

Tüm T.C yurttaşları Mernis adreslerini güncellememeleri deurumunda büyük tehlike kapıda

   Bundan sonra her türlü yurt içinde veya yurt dışındaki T.C vatandaşları olması durumunda her türlü tebligatlarını Merkezi Nüfüs İdare sistemi olan MERNİS'e bildirmek zorundalar.

   Hak mahrumiyetini engellemeye çalışacak olan bu uygulamada adresim değişti bildiremedim, taşındım yeni adresimi bildiremedim, yurt dışında olduğumdan evrak ulaşmadı gibi baheneler söz konusu olmayacak. Ancak vatandaşlar MERNİS'e adreslerini bildirmesi durumunda haksız duruma düşmeleri engellnemiş olacak.

   Bu kapsamda vatandaşların Adalet Bakanlığı'nın adresinden bilgilerini güncelleyip ya da T.C kimlik nosunu 4060 a ücretsiz olarak gönderip MERNİS'e üye olabilecekler. 


Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.