MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

FT: TL lunaparktaki hızlı tren gibi gidiyor!

Financial Times (FT), Türk lirası ve Türkiye ekonomisini bir yazısında değerlendirdi.

Financial Times (FT), Türk lirası ve Türkiye ekonomisinin değerlendirildiği bir yazıda, "Türk lirası lunaparktaki hızlı bir tren gibi gidiyor" yorumunu yaptı.

"Para birimi (lira) yükselen piyasalarda en başarılı performans gösteren para birimlerinden bir oldu. Diğerlerinin çoğuna kıyasla, uçuşunu güvenli bir şekilde tamamladı. İçinde bulunduğumuz yılın başından bugüne dek dolara karşı yüzde 2.4 artış gösterdi."

"Ancak bu durum yüzde 17.5 düşerek yükselen piyasaların en kötülerinden biri haline geldiği geçtiğimiz yılın ızdırabını gidermiyor. Ve 2007'nin sonundan bu yana yüzde 36 değer kaybına uğradı. Bu düzeyde bir dalgalanma Türkiye'nin derin ekonomik ilişkiler içinde olduğu euro bölgesinde krizin daha da kötüye gitmesi halinde liranın korunmasız durumdakalacağını gösteriyor."

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.