MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Kriz Rumlarında kapısını çaldı

Yunanistan'daki kriz nedeniyle Güney Kıbrıs'ta bankacılık sistemi batma aşamasına geldi. Krize giren Kıbrıslı Rumlar da, Avrupa Birliği ve IMF'nin kapısını çalmaya hazırlanıyor.

Kıbrıs Rum parlamentosu, Yunanistan'daki kriz nedeniyle batma aşamasına gelen bankacılık sistemi nedeniyle Avrupa destek mekanizması ve IMF'ye başvuruyu öngören yasayı önceki gün onayladı.

Rum yönetimi, zor durumdaki 4 bankadan sadece biri için 1.8 milyar Euro acil sermaye ihtiyacı duyuyor. AB destek mekanizmasına başvuru, memur ve emekli maaşları başta olmak üzere kamu harcamalarında büyük indirim anlamına geliyor.

Rum yönetiminin temmuz ayında AB destek mekanizmasına başvuru kararı, AB Komisyonu'nun Rum ekonomisiyle ilgili hazırladığı olumsuz raporun ardından geldi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.