MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Euro Bölgesi ve ABde rekor işsizlik

Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı nisan ayında yüzde 11 ile rekor düzeyde kalmayı sürdürdü.

AB istatistik kurumu Eurosat'ın verilerine göre 27 üyeli AB'nin ortalama işsizlik oranı ise mart ayında yüzde 10,2 iken nisan ayında yüzde 10,3'e çıktı.

İşsizlik oranları, geçen yılın aynı döneminde Euro Bölgesi'nde yüzde 9,9 ve AB'de yüzde 9,5 seviyesindeydi.

Eurostat, son bir ayda işsizlerin sayısının Euro Bölgesi'nde 110 bin ve AB genelinde 102 bin arttığını duyurdu.

Nisan ayı itibariyle 17 milyon 405 bini Euro Bölgesi'nde olmak üzere AB'de 24 milyon 667 bin işsiz bulunduğu bildirildi.

Avrupa'da artan işsizlik en çok gençleri olumsuz etkilerken 25 yaştan küçüklerde işsizlik oranının Euro Bölgesi'nde yüzde 22,2 ve AB'de yüzde 22,4'e ulaştığı belirtildi.

AB üyeleri arasında en yüksek işsizlik oranları yüzde 24,3'le İspanya, yüzde 21,7'yle Yunanistan, yüzde 15,2'yle Portekiz ve Letonya ve yüzde 14,2'yle İrlanda'da kaydedildi.

Nisan ayı itibariyle işsizlik oranları AB'nin büyük ekonomilerinden Almanya'da yüzde 5,4, İngiltere'de yüzde 8,1, Fransa ve İtalya'da yüzde 10,2 oldu.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.