MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Libyadan Türkiyeye İyi Haber Geldi

Mustafa Abdül Celil, Libya'da yaşanan devrim sonucunda büyük mali zarara uğrayan ve mağdur olan Türk firmalarının zararları Libya tarafından karşılanacak.

  Libya Ulusan Geçiş Konseyi Başkanı Celil, devrim sonucunda yakılan veya herhangi bir şekilde zarar gören Türk firmaların zararlarını karşılayacaklarını ve çalışmların yeniden başlaması için Türk firmalarını sabırsızlıkla beklediklerini ifade etti.

  Ekonomi Bakan'ı Zafer Çağlayan ve beraberindeki Türk müteahhitlerle beraber atede Libya'ya çıkarma yaptı. Libya'da Türk inşaat firmalarından biri olan Summa İnşaat'ın yaptığı Tajura ilkokulunun da açılışı Türk yetkililer tarafından yapıldı.Celil ile yarım saat görüşen Türk heyeti ardından basın toplantısında bir araya geldi. Basın toplantısında konuşan Celil, devrim sonrasında zarar gören binaların tamiratlarını yaptığı için Türk firmalarına teşekkürü bir borç bilirken inşaatların devamı ve tamamlanabilmesi için Türk firmalarını tekrardan Libya'ya beklediklerini söyledi. Ayrıca Türk firmalarının her türlü zararlarının karşılanacakları ve hiçbir kişi veya kurumun mağdur edilmeyeceğini belirtti.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.