MENÜ
16:49
20 Eylül, Pazartesi

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

İspanyaya Yardım Eli Uzatıldı

İspanyaya Yardım Eli Uzatıldı

Avrupa'da patlak veren krizden bu yana en zayıf halkalardan biri olan İspanya, bankalarını yeniden sermayelendirme konusuna bir çözüm bulamayınca AB'nin kapısını çaldı.

  AB birliğinden gelebilecek bir yardımın ekonomik ve ulusal sonuçları yüzünden kararı vermekte zorlanan İspanyol meclisi, resmen başvurusunu Euro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanlarının düzenleyeceği telekonferanstan sonra yapacağını açıkladı.

  İspanya ise Euro Bölgesinden yardım isteyen 4.ülke oldu. Bilindiği gibi İrlanda, Portekiz ve Yunanistan daha önce Euro Bölgesi'nden yardım isteyen ülkelerdendi. İspanya'ya iyi  haber ise Euro Bölgesi'nden geldi. İspanya'ya 100 milyar euroya kadar oluşan bir paketi AB'nin devreye sokmaya hazırlandığı bildirildi. İspanya'nın artı yönlerinden biri ise Euro Bölgesi bakanlarının yardım isteyen diğer üç ülkeye uyguladığı gibi İspanya'ya kemer sıkma politikası uygulanmasına gerek olmadığıydı. İspanya Ekonomi Bakan'ı Luis de Guindos ise bunun bir yardım paketi olduğunu ve sadece bankacılık sektöründe kullanılacağını bildirdi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.