MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Yeni SPK Kanunu 2012 değil 2052 model

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, yeni SPK Kanunu'na ilişkin “Kanun 2012 değil, 2052 model bir kanun” dedi.

Akgiray, Okan Üniversitesi tarafından düzenlenen “İstanbul'un finans merkezi olma yolunda hedefler ve stratejiler” konulu Uluslararası İstanbul Finans Kongresi'nde “İstanbul Finans Merkezi Projesi Kapsamında Kurumlara Düşen Görevler” başlıklı oturumda Kongre Başkanı Suat Teker'in sorularını yanıtladı.

Dünyada birçok ülkenin finans merkezi olmak için bina yaptığını ve kararlar aldığını, ancak bunun gerçekleşemediğini ifade eden Akgiray, “Türkiye, böyle bir iddia içinde değil. Biz şekliyle görüntüsüyle finans merkezi olmak istersek, zaten bunu Türkiye'nin yapacak gücü var.

Esas olan finansın işlerinin yapıldığı yer olmak. Bu da yapılacak işler demektir. Nedir bunlar? Öncelikle insan kaynağı... Ülkemizde kaliteli insan kaynağımız var. Dolayısıyla bizler bütün kurumlar olarak işimizi doğru yaparsak, ülkemizi büyütmek yönünde inovasyona açık kararlar alır ve yürürsek bu zaten olacaktır” şeklinde konuştu.

İstanbul'un konumuna işaret eden Akgiray, “İki okyanus kenarında iki tane şehrin merkez olması, bence en azından görüntüsel açıdan akla aykırı. Anadolu, İstanbul tarihin yazıldığı yer, herşeyin göbeği... Haritayı koyduğunuz zaman, Türkiye ortaya gelirse her taraf kara oluyor, insanların yaşadığı yer oluyor. Ama Pasifik ya da Atlantik'teki bir şehri merkeze koyduğunuzda, dörtte üçü deniz, balıkların yaşadığı yer oluyor. Dolayısıyla zaten burası merkez” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde, Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen ve birkaç trilyon dolarlık büyüklüğü bulunan bir yabancı yatırım fonu yöneticisiyle görüştüğünü anlatan Akgiray, “Bu kişi 'Türkiye'ye gireyim mi girmeyeyim mi' sorusunu sormaya gelmiş. Ben de 'Dünyayı boşaltalım, dünyayı gören bir yere gidelim' dedim. Sonra 'Haydi dünyaya dönelim' dediğimizde bu yerin İstanbul olduğunu gördük. Dünya bir ülke olsa ve bir tane başkent yapsak, bu İstanbul olurdu. Binlerce yıldır dünyanın gözü burada olmuş. İstanbul bir merkez zaten” dedi.

İstanbul finans merkezi projesini artık bir proje olmaktan çıkartıp, başlamış bir süreç olarak tanımlamak istediğini dile getiren Akgiray, “Artık bu süreçte hızlı yürüme zamanı. Artık hiçbir yerde 'İstanbul finans merkezi olsun mu olmasın mı? Nasıl olur?' tartışması yapmak istemiyorum. Olmuştur diye farz edip, eksikleri giderip yürüme zamanı diyebilirim” yorumunu yaptı.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.