MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Yunanistanda işsizlik 22.6yı buldu

Yunanistan'da işsizlik, yılın ilk çeyreğinde yüzde 22,6'ya ulaştı.

Yunanistan İstatistik Kurumu (ELSTAT) verilerine göre, son 12 ayda 327 bin 496 kişinin daha işsizler ordusuna katıldığı ülkede, işsiz sayısı 1 milyon 120 bin 97 oldu.

15-24 yaş arası genç nüfusta işsizlik yüzde 52,7 olurken, aynı zamanda her iki kişiden birinin uzun zamandır işsiz olduğu ve en az bir yıldır iş aradığı saptandı. Lisans ve yüksek lisans mezunları arasında işsizliğin yüzde 15,7 olduğu belirtildi.

İşsizliğin en fazla yüzde 28,5 ile Batı Makedonya'da, en düşük ise yüzde 13,9 ile Güney Ege'de görüldüğü kaydedildi.

Bu yılın ilk çeyreğinde çalışan sayısı ise 3 milyon 837 bin 950 kişi oldu. İstihdam bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,7 oranında azaldı.

İş arayan nüfusun yüzde 5,7'sinin işyerinin evine uzak olması, yüzde 24,6'sının verilen ücret, yüzde 17'sinin ise çalışma saatleri nedeniyle buldukları işi geri çevirdiği bildirilirken, son 12 ayda sadece 81 bin 36 kişi bir işe yerleştirildi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.